Menu Zavřeno

Nože Petra Weingartnera a značka PW Custom

Navštívili jsme dílnu mladého perspektivního nožíře Petra Weingartnera. Petr má ve svých třiceti letech za sebou již nespočet velmi pěkných, ručně vyrobených kousků. V jeho portfoliu  pod značkou PW custom najdeme jak nože pevné, tak zavírací, které jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů a snad všech možných tvarů. Na své si přijde opravdu každý. Jelikož i nám se nože PW líbí a jsme fandové české tvorby, rozhodli jsme se Petra v jeho malé dílně trochu vyzpovídat.

  • Jak dlouho se zabýváš výrobou nožů?

Nože dělám asi 2,5 roku jako koníček odpoledne po práci.

  • Co tě přivedlo k nožířství?

Jednou jsem na dovolené navštívil v podhradí nožířský obchůdek. Byly tam opravdu nádherné nože a přišlo mi nemyslitelné, že by takové kousky mohl někdo vyrábět doma. Každopádně jsem si řekl, že bych si mohl někdy zkusit taky vyrobit nůž a tím to vlastně celé začalo.

  • Jaké používáš materiály?

Co se týče čepelí, tak všechny běžně dostupné uhlíkové i nerezové oceli a pak i kované damascénské oceli, nebo sendviče od renomovaného kováře. Specialitou je  i švédský nerezový damašek on firmy Damasteel nebo německý nerezový damašek Balbach. Na rukojeti používám všechno od kůže a dřeva, přes G10, titan, různé varianty karbonu až třeba k mamutí stoličce 🙂

  • Kde bereš inspiraci při výrobě?

Inspiraci beru většinou na internetu, ale sem tam se něco zajímavého zrodí i v mé hlavě 🙂

  • Máš nějaký nožířský vzor?

Nemám vyloženě vzor, ale z českých nožířů se mi asi nejvíc líbí tvorba Milana Pokorného. V zahraničí pak třeba nože Aleksey Konygina z Ruska, jeho práce mě hodně nadchla!

  • Vyrábíš jen nože, nebo se věnuješ i jiné výrobě?

Občas si střihnu u taťky v dílně nějaký nábytek z masivu, ale to dělám jen pro sebe.

  • Část tvé tvorby je zakázková výroba, jaký je tip tvého zákazníka?

Dělám převážně zakázkovou výrobu. V podstatě jsou 3 typy zákazníků. Prvnímu se líbí nějaký nůž, který jsem udělal a chce podobný, takže ho třeba odlišíme nějakými detaily, aby to byl originál. Druhý typ má nějakou svoji představu o noži a  třeba i vlastní nákres, který spolu doladíme do finální podoby. Třetí typ se zeptá, co mám zrovna rozdělané a jaké jsou možnosti. Pak si buď nějaký vybere a nebo nakreslíme úplně nový nůž speciálně pro něj.

 

  • Jaké je cenové rozmezí tvých nožů a jak dlouho se na ně čeká?

Nejlevnější pevné nože začínají kolem 2.500,Kč a horní strop prakticky není. Hodně záleží na materiálech a náročnosti daného nože. Zavíráky začínají kolem 10.000,Kč. Dodací doba je v současné chvíli cca. 12. – 15. týdnů.

  • Jaký nůž z tvé dílny bys čtenářům doporučil?

Jeden konkrétní nůž se doporučit nedá, protože každý od nože chce něco trochu jiného. Rozhodně bych ale čtenářům doporučil nebát se investovat do kvalitní ruční práce a originální tvorby a to nemusí jít nutně jen o nože.

  • Jaké jsou tvé další nožířské plány ?

Dalším krokem je pro mě nožířina na plný úvazek, což už je otázka hodně aktuální. Chtěl bych dál posouvat svoje limity, učit se nové věci, zkoušet nové materiály atd. Je toho přede mnou ještě spousta. Aktuálně chystám třeba výrobu motýlkových nožů (balisongů). Rád bych se celkově více věnoval zavíracím nožům, je to sice časově náročné, ale hodně kreativní, což mě baví.

Nám v redakci se Petrova práce moc líbí a přejeme mu hodně úspěchů do budoucna. Děkujeme za rozhovor a třeba se ještě někdy přijedeme podívat na další nové kousky.

Napsat komentář