Menu Zavřeno

Zásadní chyby v používání ochranných pomůcek

Pevně věřím, že každý z nás je dnes natolik zodpovědný, že při výcviku vždy používá ochranné pomůcky, alespoň ty základní, jako sluchátka a brýle. Otázka ale zní: používáte je 100% správně, nebo je máte spíš jako módní doplněk, aby jste na fotkách vypadali dobře? Zde máme hned několik příkladů.

(úvodní foto: správný přístup k používání ochranných pomůcek)

 

Chrániče sluchu

U ochrany sluchu se setkávám s jedním velkým nešvarem a to je sundávat sluchátka, abychom se na střelnici lépe slyšeli s přáteli. Samozřejmě pokud jsme na střelnici sami nebo jen s naší skupinkou a dáme dostatečně najevo, že máme dostříleno a chceme si něco říci, je to v pořádku. Ale jakmile na střelnici sami nejsme platí, že si NIKDY CHRÁNIČE SLUCHU NESUNDÁM. Sluch máme jen jeden a měli bychom si ho dostatečně chránit. Pokud se cítíme vytrženi z kolektivu, tak si koupíme sluchátka s příposlechem.

 

Ochranné brýle

V kapse jsou nám k ničemu, ale na obličeji se věčně mlží. Zde je potřeba se výběru brýlí trochu více věnovat a zakoupit takové, které budou dobře sedět, budou tak akorát odsazené a v lepším případě budou mít i úpravou proti zamlžování. Je ale nutné počítat s tím, že i takovéto brýle se vám občas zamlží.

Brýle ochranné proti prachu jsou dobrá věc třeba na vozidla. Zde vidíme jejich demaskující funkci při pohybu terénem. Zdroj : Internet
Brýle ochranné proti prachu jsou dobrá věc třeba na vozidla. Zde vidíme jejich demaskující funkci při pohybu terénem. Zdroj : Internet

Rukavice

Ten kdo je má, je nosí. Ale občas potkám někoho, kdo si koupí PVC rukavice ze supermarketu a chce s nimi po dlouhé dávce měnit lauf u kulometu. Tak to opravdu nedoporučuji. Když už si chci koupit rukavice, doporučuji takové, které mají kůži či speciální netavící se materiál umístěný alespoň na dlaních, jinak se jejich používání míjí účinkem.

 

Chrániče kolen

Zřejmě jedna z největší stylovek, jakou občas v terénu potkám jsou povolené chrániče kolen spadené v úrovni kotníků. Nejen že si je ve chvíli potřeby zapomeneme nasadit, ale i při obyčejné chůzi se za ně můžeme někde zachytit a pak letíme “lovit zajíce”. Takže pokud je chcete používat, mějte je vždy pevně přichycené na správném místě, jinak si je raději ani neberte.

 

Podbradník helmy

Nikdo nevypadá lépe než voják s rozepnutou helmou. Tento hit k nám přišel z amerických válečných filmů a má to něco do sebe. Proč se omezovat při žvýkání svačiny či vyprávění historek tou nepříjemnou věcí pod bradou? Proč? Protože nesedí-li helma pevně a dobře na hlavě, může být pro uživatele spíše nebezpečím než ochrannou. Nejen že vám při pádu může z hlavy spadnout, ale také vás omezuje při činnosti neustálým sklouzáváním. Já osobně jsem viděl jednoho nejmenovaného důstojníka lovit helmu ve vzduchu poté, co tatra najela do rigolu:)

Ačr
Při dlouhých přesunech si občas potřebujete udělat pohodu. zdroj:internet

 

Pasivní ochrana při pohybu v terénu

Je snad pro každého samozřejmostí. Ale pro jistotu si základní body ještě shrneme. V první řadě bychom měli myslet za důkladné zavázání tkaniček. Pokud jsou volné konce delší, je dobré je zastrčit do boty, pod kalhoty, prostě nějakým takovýmto způsobem zabránit nežádoucímu přišlápnutí či zachycení se o případný porost. Pokud máme u batohu či u další výstroje delší řemínky, pokusíme se je co nejvíce zkrátit, tak abychom se do nich nikde nezamotali. V neposlední řadě bychom měli myslet i na uložení nástrojů, jako je nůž či příbor. Ty bychom měli nosit vždy v pevných, vyztužených pouzdrech a to z toho důvodu, abychom se o ně při výcviku neporanili. Obzvláště, když se o nůž rádi a pravidelně staráme a brousíme, není problém měkké pouzdro hrotem poškodit. Nemluvě o možnosti ztráty během výcviku. Věřte mi, že i když jste ten nůž měli rádi a budete ho v tom houští hledat hodinu, zřejmě ho již nikdy nenajdete.

 

Okrajově si ještě řekneme něco o bezpečnosti práce při maskování, především při rozbíjení siluet. Zde je třeba zapomenout na použití větví vzrostlých stromů či tvrdého rákosu. Ideální je použít mladé větvičky či trávu, tak aby jste se při pohybu o ně neporanili. Věřte nebo ne ale i taková sranda vás může dost otrávit. Závěrem ještě zmíním oblíbenou barakudu, která sice krásně rozbije vaší siluetu, ale je vhodná tak maximálně někam na pozorovačku. Přece jen hodit si síť přes helmu a vyrazit na taktiku do lesa není úplně ideální, protože se vám v nejbližším houští určitě o něco zachytí.

 

Doufám, že ochranné pomůcky používáte a na případné chyby si dáte pozor. Přece jenom zdraví máme jenom jedno a měli bychom pro jeho ochranu udělat maximum.

Autor: Tomáš

Napsat komentář