Menu Zavřeno

Voda a zacházení s ní.

Voda, tak obyčejná a přitom tak nenahraditelná. A hlavně tak těžká. V druhém díle našeho seriálu na téma nocování v chladném počasí se budeme věnovat vodě. Především tomu kolik vody sebou musíme mít a v čem jí poneseme. Úmyslně se v našem seriálu nebudeme věnovat jejímu získávání. Přece jen žijeme ve střední Evropě a to v Čechách. Našinci stačí když půjde stále z kopce a v 99% případů nejdéle do hodiny dojdete k potoku, řece a nebo prvnímu baráku, kde můžete trochu vody do čutory vyprosit. V našich podmínkách je spíše problém jak z vody udělat pitnou , než jak vodu najít. Tohle téma odložíme na jindy, až se dostaneme k surovému přežití. Nicméně platí. Vodu jejíž původ neznáš nepij! Když už ji pít musíš tak jí přefiltruj a převař!

My se budeme bavit o dozásobení vodou z ověřených zdrojů a těmi jsou. Vodovodní řád, balená voda z obchodu a nebo prověřená studánka či studna. První dvě varianty jsou vždy bezpečné. Třetí varianta je hodně sporná. V případě že jste jednotlivec a naberete si ze staré studny v zemědělském stavení, je to jen vaše rozhodnutí. Pro skupinu či jednotku už bych doporučil spíše hledat jiný zdroj a nebo vodu minimálně převařit. To že místní ze studny běžně pijí, ještě neznamená že si za desetiletí užívání vody nevytvořily imunitu proti některým bakteriím které se ve vodě mohou vyskytnout a že vás ta samá voda trochu neprožene. V každém případě doporučuji při odběru vody ze studny se držte dvou zásad.

Zaprvé:

nenabírej vodu ze studny v jejíž blízkosti jsou chována zemědělská zvířata.

Zadruhé:

neodebírej vodu ze studny do níž se může spětně dostat vyčerpaná či dešťová voda.

Kde vodu vezmeme už víme. Teď ještě rozhodnout v čem ji budeme přenášet. Na téma láhví jsme již dříve v TACTICOOLNĚ natočili tématická videa která můžete schlédnout níže, ale stejně si naše skušenosti schrnem.

V našem týmu je nejoblíbenější litrová plastová či nerezová láhev, která se vejde do ešusu (Nalgene, GSI,A DALŠÍ). Ideální je kobinaci s hydratačním vakem. Láhev můžete mít stále při ruce, můžete ji plnit horkou, studenou či ochucenou tekutinou. Vak na vodu při tom můžete mít v zádech batohu, kde je nejlepší místo pro nešení nákladu a navíc je tam batoh ohříván zády nositele. Vak je skladný a tvarovatelný a hlavně ekologický. Jen dejte pozor aby jste ho příliš nezatížili a vak vám v batohu nepraskl.

Důležitým vodítkem pro výběr nádoby na vodu je spotřeba vody. Dospělí jedinec by deně v závislosti na zátěži a váze, měl vypít cca 2-3 litry tekutin. V chladu je pitný režim stejně důležitý jako v teple. Pouze nemáte tolik pocit žízně a člověk se musí víc hlídat aby dodržoval pravidelný příjem tekutin. V chladnějím počasí vám jako průměrnému člověku vystačí 3litry ve vaku a 1 litr v láhvy na běžnou víkendovou turistickou akci. Samozřejmě kdo má sílu a žízeň klidně ještě do batohu může přihodit litr vody navíc.

Zacházení s vodou v chladném počasí.

Dokud je teplota nad nulou tak je vše celkem jednoduché. Komplikace však přichází s mrazem. Pamatujte že zmrzlá voda znamená vyšší spotřebu energie a větší časovou dotaci na její ohřátí. Když počítáte s velkým mrazem, je dobré mít sebou kovovou láhev, které nevadí styk s přímím ohněm. Když už v ní voda zmrzne tak ji nad plamenem opět dostanete do tekutého stavu. Do mrazu je také celkem dobré nahradit hydratační vak PET láhví. Když zmrzne voda v PETce tak ji buďo otloukáním o kámen rozbijete na tříšť a vsipete do ešusu, či ji rozříznete a opět můžete ohřívat.

Nejlepším řešením je ta voda, která vám nezmrzne. Zde pozor na chytré nápady jako třeba ohřívat ledovou vodu ve spacáku, to vám radikálně ubere vámi vytvořenou energii a bude vám chladno. V případě že nejste nuceni nocovat bez ohně, je příjemnou variantou naplnit svou litrovou láhev , či PET láhev horkou vodou která má kolem osumdesáti stupňů celsia. Tuto láhev vložit do ponožky a dát si ji ve spacáku k nohám. Bude vám teplo, můžete tak vysušit vlhkou ponožku a navíc láhev k ránu bude příjemně vlažná. A věřte mi, není nic hnusnějšího než se po mrazivé noci napít studené vody. Kdo je trochu masňák a má sílu i místo v batohu, může si užít luxus s termoskou. Termoska v noci sice nehřeje, v batohu je to zátěž navíc ale ráno vám dodá tolik potřebný morál. Ono ať už se vám noc vydaří či ne tak doušek teplé kávy v lezavém ránu je prostě k nezaplacení.

Napsat komentář