Střelec který si v dnešní době koupí pušku používající stanag zásobníky, je postaven před nelehký úkol. Tím je správný výběr zásobníku prosvou zbraň. Na trhu je dnes opravdu nepřeberné množství výrobců a značek které se doslova perou o vaší přízeň. Na výběr je dále z odlišných materiálů: ocel, hliník, polymer či hibryd skřížený s polymeru a ocely. Nikdo z nás Každý výrobce vám samozřejmě řekne že jeho zásobník je na stoprocent kompatibilní s vaší zbraní ale né vždy to je tak uplně pravda.
Při výběru zásobníku musíme uvažovat krom materiálu a ceny uvažovat i o některých faktorech. Tím prvním je funčnost zásobníku ve vaší zbrani. Tu samozřejmě zjistíme až po vsunutí zásobníku do šchty a vyprázdnění jeho obsahu do prostoru terčů.

Všichni zkušení uživatelé pušek AR jistě znají poučku že třicetiranný zásobník plníme vždy maximálně 29 náboji. Tato poučka vznikla při použití původních hliníkových zásobníků a vychází z letité praxe Amerických ozbrojených sil. ubrání jednoho náboje nám umožní bezpečně zavést zásobník do zásobníkové šachty a bez použití násilý nám zaskočí záchyt zásobníku do vybrání na těle zásobníku.
Tato poučka však nemusí platit u některých moderních zásobníků. Někteří výrobci například Magpul nám nabízejí zásobníky které pojmou třicet jedna nábojů takže se problé může zdát vyřešený. Není, v případě že si při plnění zásobníků poctivě nepočítáte, tak se vám může stát že zásobník nacpete takzvaně „do plnejch“ a máte zaděláno na závadu která se v zásadě projeví zrovna když budete potřebovat v co nejkratším čase přebít a pokračovat v palbě. I při použití těchto zásobníků doporučujeme při plnění zásobník nacpat co to dá a nakonec z každého zásobníku jeden náboj vyjmout. Zajímavě tento problém vyřešil Izraelský výrobce Fab defence ,jehož zásobník při plném naplnění nechává na pružině prostor ještě cca na 60% výšky dalšího náboje ale ten tam již nacpat nejde. Tento prostor je akurátní k tomu aby zásobník šel pohodlně a bez použití síly zasunout do šachty. V každém případě tak či tak doporučuji každému zapojit do svého tréninku návyk že po každém zasunutí zásobníku, zásobník dorazí a za zásobník zatáhne čímž vyloučí jeho špatné zachycení na záchytu zásobníku.
Další faktor je vymezení vůle zásobníku v zásobníkové šachtě. V případě že je zásobník moc volný může docházet k jeho „viklání“ což opět může vést k závadám. Krom viklání je zde ještě nutnost funkce vystavení záchytu závěru po vystřelení posledního náboje což u některých zásobníků se slabší pružinou nemusí být vždy samozřejmost.
A jak jsou na tom třicítková šuplata s váhou?
Hliník US 120g
Ocel US 209g
Fab ultimag 166g
Lancer-L5AWM 125g
E mag-Magpul 127g
Oa Mag Oberland Arms 150g
G mag Geberus Germany 153g
Bulgaria ISD 40ran 177g
Original CZUB CZ 805-Původní šachta 189G
Ideální je vzít pušku do některého kameného obchodu a vše ozkoušet, či využít služby půjčovny zbraní a půjčit si testovní sadu zásobníků a někde to v klidu vyzkoušet. V případě že na to nebudete mít čas tak mi za vás v průběhu roku 2016 otestujeme naše „šuplata“ v dlouhodobém testu.