Menu Zavřeno

Střelecké aplikace pro smartphone – úvod do problematiky

Díky rychlému rozvoji technologií je v dnešní době samozřejmostí pro mnoho z nás vlastnictví a užívání mobilních telefonů. Této, lze říci “nutnosti”, se nevyhnula ani naše nemalá střelecká komunita. Je proto s podivem, že jen málo střelců používá svůj přístroj jako pomocníka při střelbě samotné či při střeleckém výcviku. V nedávné době jsme si na našich kurzech s týmem Obos.cz udělali menší průzkum a rozhodli se udělat v tomto ohledu malou osvětu. Proto jsme pro vás připravili několikadílný seriál, který by vám měl pomoci se zorientovat ve světě moderních mobilních technologií a pomoci vám vybrat ten správný prográmek.

Článek si neklade za svůj cíl doporučovat specifický produkt u mobilních zařízení, spíše se zaměřujeme na sadu obecných i vlastních zkušeností s užitím přístrojů které sami vlastníme nebo jsme vyzkoušeli a podrobili dlouhému a náročnému testování.

V dnešním úvodním díle si v rychlosti shrneme základní pojmy a pokusíme se vám poradit, po jakém že to zařízení by jste se měli/mohli “poohlédnout”.

Je třeba si uvědomit, že na deset let starém přístroji toho již moc neuděláme a i když “drží”, tzn. telefon je stále v dobré kondici, tak prostě “šlapat” nebude. Dnešní mobilní telefony lze pořídit v různých cenových rozpětích, od telefonu za pár korun až po přístroj špičkově vybavený (na danou dobu) za několik desítek tisíc korun.

Co je to smartphone?

A k čemu jej potřebujeme? Potřebujeme a to rozhodně. Pro naše potřeby je tak nutné odložit náš starý telefon do šuplíku (jako jsme udělali my) a sáhnout do kategorie takzvaných chytrých telefonů neboli smartphone. Smartphone (v českém překladu chytrý telefon) je mobilní telefon, který využívá pokročilý mobilní operační systém a aplikační rozhraní, jež umožní instalaci nebo úpravy programů. Takovými operačními systémy jsou například: Androis, iOS nebo Windows Phone. Světové prodeje smartphonů poprvé překročily prodeje klasických „hloupých“ mobilních telefonů na počátku roku 2013. Chytré telefony v současnosti dominují trhu s mobilními telefony ve vyspělých zemích, ale v rozvojových zemích se „hloupé“ telefony stále těší určité popularitě.

Výběr platformy

Pro naše účely jsme zvolili první zmiňovanou platformu (operační systém) Android. Proč jsme zvolili platformu Android? Z jednoduchých důvodů: množství dostupných aplikací na internetu, množství prodaných přístrojů s jednotlivými operačními systémy a podpora jednotlivých výrobců.

Dalším krokem bude správný výběr platformy / operačního systému, bez kterého dnes mobilní přístroje nefungují. Smartphone je vlastně malý kapesní počítač, který má vyšší výkon, něž měly sálové počítače kolem let 1980-1990 a dokonce některé mají srovnatelný výkon jako stolní počítače 2-3 roky staré.

Operační systémy:

Existuje mnoho operačních systémů pro mobilní přístroje, mezi nejznámější patří Windows phone, Apple iOS , Android a jejich klony. Další výrobci jsou i např. Firefox OS, Symbian OS, BlackBerry OS, PalmOS anebo Tizen.

Většina výrobců zařízení si platformu Android ( vývojář společnost  Google) upravuje pro své přístroje aby dodala zákazníkům různé speciální funkcionality, bonusy a designové prvky, což je pro koncového uživatele jistá výhoda ale často i nevýhoda (tyto prvky často vytíží zdroje zařízení příliš a nezbývá tak mnoho prostředků pro vlastní práci se zařízením). Účelem článku není popisovat důvody, pokud by ale z řad odborné veřejnosti vzešel zájem, je možné se podělit o informace i z této oblasti.

Výběr parametrů zařízení

Na začátku při výběru je nutné si říci, jak budeme zařízení vybírat, resp. jak budeme zařízení používat a jaká od zařízení máme očekávání. V případě že chceme telefon jen pro potřebu běžného telefonního spojení a například pouze k evidenci výsledků při mířené střelbě, jistě si vystačíme z některým ze standardních modelů, dodávaných na náš trh a s menší velikostí displaye. V případě že se však rozhodnete používat telefon více, např. jako Timmer či balistickou počítačku při výcviku v podzimních měsících, je potřeba sáhnout po zařízení ze sekce odolných telefonů. Odolné telefony obecně také můžeme rozdělit na extra odolné (např. Aligátor, Evolve, Nautiz, Caterpillar) a odolné pto běžné uživatele. (jako např. Samsung Xcover a S4 active, Sony Xperia či Sencor Element).

V této chvíli se ale zaměříme na parametrický výběr přístroje, nezávisle na značce. Pro naše potřeby jsme si definovali tři důležité parametry, které z našeho pohledu výběru odolného telefonu hrají nejdůležitější roli.

1.Vodotěsnost / Prachotěsnost

  1. Nárazu-vzdornost

3.Odolnost displeje.

Dalšími parametry (subparametry) jsou:

  • Typ displaye
  • Kapacita baterie (výdrž)

Proč právě tyto jednotlivé parametry ? Přesně z důvodů zkušeností s užíváním. Mobilní přístroje udělaly během let obrovský krok kupředu, ale to, co je největší výhoda dotykových přístrojů, je zároveň jejich Achillovou patou. Jedná se o display. Display lze s trochou nadsázky považovat za Alfa-Omega mobilního přístroje, která určuje v konečném důsledku výdrž baterie, výkon přístroje (ano i ten!) hraje prim v definici odolnosti přístroje i zejména ovlivňuje to nejdůležitější pro nás a to je čitelnosti a použitelnosti (ovládání).  Je tedy třeba velmi pečlivě vybírat správné parametry.Na trhu existuje několik výrobců skel pro mobilní přístroje (Corning, Shott atd.), pro naše účely testujeme běžně dodávané přístroje které obsahují Gorilla glass, Jedná sklo, které má své výhody i nevýody, avšak je běžně dodávané v zařízeních a na trhu má prakticky 99% podíl. Námi používané přístroje mají ale většinou samostatný ochranný obal kolem těla přístroje, což zvyšuje odolnost opravdu velmi hodně, ikdyž na úkor velikosti a váhy přístroje.

Kromě typu materiálu skla je ale ještě velmi důležitým aspektem typ a tím čitelnost displaye. V případě že si model předběžně vyberete, doporučujeme si ho rozhodně ozkoušet i na denním světle, zda je displej dobře čitelný a to i z různých úhlů. (Je to obdobný postup jako při výběru notebooku). Zde mohou pomoci i folie, které tzv. odcloní část světla a sníží lesk.

Jako další parametr jsme si uvedli výdrž baterie, která je vlastně určujícím parametrem pro délku používání zařízení. Bohužel i v dnešní pokročilé době většinou platí úměra – čím větší display, tím menší výdrž baterie. Baterie je na zařízení nejtěžší a nejobjemnější část. Což se výrobci snaží řešit, ale vývoj jde pomalu kupředu. Úměra displaye a baterky Neplatí to samozřejmě pokaždé, záleží také na kvalitě resp. typu displaye (technologii), rozlišení, barevné hloubce atd. Na stranu druhou, čím větší display, tím lépe se nám bude vše ovládat. Pro naše potřeby jsou postačující velikosti displaye mezi 4-4.3 palců a nebo   4.4.-4.7 palce.

Alternativy ? Ano či ne ?

Pro ty kterým vyhovuje starý telefon (tzn. s fyzickými tlačítky) a s  telefonem “ jen telefonují”   se nabízí alternativa pořízení tabletu, jako druhého zařízení. Jedná se sice o další elektroniku, kterou budete vlastnit, ale tablet je multifunkční (jako PC s externí klávesnicí, telefon ( v případě přítomnosti 3G modulu) nebo jako herní a video konsole pro vás či vaší rodinu). Přes den jej využijí rodinní příslušníci a večer či o víkendech jej můžete užívat plno-hodnotně vy pro vašeho koníčka. Lze tak multifunkčně využít jedno zařízení. Tablet v hledisku možnosti naplnění aplikacemi je stejný jako mobilní telefon (obsahuje operační systém) , ale díky velikosti displaye, pamětím, výkonu, může být práce s aplikacemi na střelnici daleko pohodlnější než s telefonem, zejména pokud přístroj používáte bez fyzického pohybu v terénu či střelnici (tzn. netrénujete na LOS či IPSC i s aktivním pohybem v prostoru. I tato kombinace má své kouzlo a jistě si najde své příznivce.

Aplikace, základ všeho

Když si zakoupený přístroj s radostí přineseme domu a naučíme se jej alespoň základně ovládat je čas se připojit na internet a začít stahovat aplikace.

Nejširší výběr android aplikací naleznete na webových stránkách https://play.google.com/store.

Zde je možné najít mnoho zajímavých aplikací jak zdarma tak za peníze a to vše většinou i s českým popisem, nebo alespoň recenzí od uživatelů. Doporučujeme všem při výběru aplikací pokusit se nejdříve stáhnout volnou verzi (zobrazuje reklamy nebo je časově omezena) a plnou (placenou) verzi pořídit až po odzkoušení, aneb “nekupuj zajíce v pytli”. Mnoho výrobců “free” aplikace dává omezené na funkcích oproti plné verzi. Všechny funkcionality posléze získáte po zakoupení plné verze. Ceny se pohybují od 1kč do stovek kč. Jak aplikací, tak cenového rozpětí je nepřeberné množství, tak hurá do toho.

Krátce na závěr

Se zařízením jsme seznámeni, víme co hledáme a nyní již zbývá jen hledat na vlastní “pěst” a zadávat hesla do vyhledávačů, nebo počkat na daší díly našeho malého seriálu, ve kterých si dále představíme aplikace jako Balistickou kalkulačku, Timer, Mil a Moa,  převodník, Osobního střeleckého trenéra, a program pro kontrolu pohybu po bojišti.

Napsat komentář