Menu Zavřeno

Sada zásobníků pro výcvik. Má to smysl?

Každý, kdo vlastní zbraň pro osobní ochranu, se většinou brzy po koupi zbraně dostane k nutnosti dokoupit jeden, dva zásobníky tak, aby mohl pohodlně pracovat na střelnici, případně efektivně procvičovat  techniky přebití.

Ceny zásobníku z prvovýroby jak u krátkých či dlouhých zbraní se pohybují cca od 300Kč, ale můžete se dostat i na cenu okolo 2000Kč. Cenu zásobníků byste při koupi zbraně vždy měli vzít v potaz a vše si dobře propočítat. To proto, abyste pak nebyli nemile překvapeni, až zjistíte, že za cenu sady nových zásobníku, byste si klidně mohli pořídit další zbraň.

V případě, že pořizujete zbraň do sbírky, pro radost či na chlubení a víte, že z ní budete střílet jen jednou za čas a to spíše proto, abyste vyhnali pavouky z hlavně, nemusíte se cenou zásobníků příliš zabývat. Ovšem opačná situace nastane, pokud pořizujete zbraň na denní nošení pro ochranu svou, rodiny či obydlí. V tomto případě je dobré se více zamyslet a počítat.

Autor při vedení jednoho z kurzů pro AZ AČR. Zde je vidět použití označených zásobníků.
Autor při vedení jednoho z kurzů pro AZ AČR. Zde je vidět použití označených zásobníků.

Většina střelců skompletuje jednu sadu zásobníků a tu pak používá jak při výcviku, tak pro denní nošení, nebo je má naplněné doma pro “případ nouze”. Toto řešení bohužel není zcela vyhovující a my si hned povíme proč.

Je pravdou, že zásobníky, které se dnes dají koupit, mají většinou vysokou úroveň zpracování a jsou kvalitní a je opravdu velmi nepravděpodobné, že zásobník poškodíte či zcela zničíte, to ho možná dřív ztratítel, ale nikdy si tím nemůžete být zcela jisti. Obzvláště pokud ho používáte při reálném výcviku na střelnici či v terénu. Např. u zásobníku pro sa.58 se závada způsobená namáháním objevuje celkem často, obzvláště při násedném nárazu na zpevněný povrch, kdy může prasknout např. na vyústění zásobníku, nebo u dna.

Detail mírného poškození dna zásobníku po nárazu na zem.
Detail mírného poškození dna zásobníku po nárazu na zem.

A teď ruku na srdce, kdo z vás po střelbě vezme každý zásobník do ruky, rozebere ho, vyčistí, zkontroluje, zkompletuje a vyzkouší jeho funkčnost ve zbrani? Nehlaste se všichni. V případě, že tuto kontrolu neprovedeme, zásobník naplníme a vložený ve zbrani nosíme denně u sebe, riskujeme, že se v krizové situaci něco pokazí. A pozor, pan Murphy je zákeřný a zaručeně funguje, když se nám to nejméně hodí.

Zůstává nám jediné rozumné řešení, jak něčemu takovému předejít a to je pořídit si ke zbrani jednu sadu zásobníku na denní nošení a jednu na pravidelný výcvik. Zásobníky pro denní nošení jednou za čas vybijte, zkontrolujte stav munice, vyčistěte a opět připravte k možnému použití.

Zásobník k sa.58 s patrným opotřebením.
Zásobník k sa.58 s patrným opotřebením.

A jedna rada na závěr: dobře si zásobníky pro výcvik označte. Předejte tím jejich záměně s druhou sadou a navíc vám i skvěle poslouží jako identifikace při nechtěném promíchání zásobníků na střelnici se zásobníky jiných střelců. Vím o čem mluvím, stalo se, že jsem postrádal zásobník a úplnou náhodou jsem ho našel na webu, kde ho jeden z mých kolegů prodával. Netušil že je můj, ale já si svou značku bezpečně poznal.

Uložit

Uložit

Napsat komentář