Menu Zavřeno

Nocování v přírodě během chladných nocí

Začátek podzimu a s ním klesající noční teploty ukončili pohodlné letní nocování v přírodě. Dny, kdy nám stačilo někde lehnout, přikrýt se celtou a koukat pod širákem na hvězdy, jsou opět na půl roku ty tam. Začíná chladné počasí a spolu s ním i čas, kdy je nutné nad přespáním či pobytem venku malinko více přemýšlet. Právě proto vám s týmem TACTICOOLNA přinášíme na Security magazínu první díl seriálu na téma pobyt v přírodě.

Chystáme pro vás sérii článků a videí, ve kterých vás provedeme jak výběrem výbavy, tak základními návyky pro hladký průběh táboření v přírodě za zhoršených klimatických podmínek.

Doufáme, že spousta z vás čtenářů má již s pobytem v přírod své zkušenosti, ale přece jen je třeba začít hezky v klidu od začátku. Než začnete vybírat tu zaručeně nejlepší výbavu, je třeba si říci, co mě v přírodě čeká? Po jak velkém pohodlí toužím a kolik času budu venku trávit? V případě, že chcete jet někam tábořit s autem, tak už dál nečtěte. Vyrazte do některého supermarketu, kupte velký stan, několikakilovou propan-butanovou láhev s dvouvařičem, lampou a topením, něco na spaní a plastové nádobí. Celou výbavu naházejte do auta a můžete vyrazit. Nezapomeňte však, že se připravíte o ty nejlepší zážitky a už vůbec nesplynete s přírodou.

Obecně máme většinou dvě možnosti. Buď si naplánujeme cestu z bodu A do bodu B a noční přespání je pro nás hlavně prostředkem pro nabrání energie, anebo si naplánujeme výlet na některé z oficiálních míst pro táboření a tam několik dní a nocí strávíme v souladu s přírodou. Další méně obvyklá možnost je plnění úkolu v rámci ozbrojených složek. Tuto činnost bych nazval jako táboření pod taktickým námětem, kdy taktická situace striktně určuje, kolik pohodlí si během táboření můžete dovolit. Z vlastní zkušenosti vím, že naprosté minimum. O to si pak člověk více váží možností přespat v přírodě jen tak na pohůdku. My se však v našem seriálu zaměříme spíše na první dvě možnosti s tím, že použití postupů a technik, které si popíšeme, či výběr materiálu pro přežití, může být s tím služebním využitím hodně podobný.

Takže začneme výběrem materiálu pro variantu, kdy budeme x hodin chodit a málo tábořit.

Zde bych vyzvedl dvě pravidla:

Méně znamená více!

Čím méně věcí s sebou nosíte, tím lépe. Ale POZOR – vše má své limity a něco s sebou nést musíte:)

Čím lehčí tím lepší!

Zde zase přemýšlejte o kvalitě a užitnosti neseného materiálu. Aby se vám nestalo, že když budete chtít použít třeba skládací lopatku, tak se vám při prvním hrábnutí do země ohne.

 

Tato dvě pravidla platí především pro začátečníky. Opravdu se často stává, že s sebou některý z vašich společníků nese třeba druhé těžké boty, nerezovou konvičku na čaj a stan pro pět a to, i když jdete jen dva.

 

Níže si sepíšeme takové, dle mého názoru, základní minimum materiálu pro víkendový výšlap. Samozřejmě je možné některé z použitých věcí nahradit jinými, či doplnit dle terénu a aktuálního počasí. Úmyslně vynechávám lékárnu, vodu a jídlo, kterým se budeme věnovat v některém z dalších dílů našeho seriálu.

Vybavení:

Batoh

Karimatka

Spacák

Prostředky pro rozdělání ohně

Nůž

Láhev na vodu

Ešus – stačí 1ks

Lžíce

Plachta/ Bivakovací vak

Provázek

Čelovka

Toaletní papír či vlhčené ubrousky (pouze ekologicky rozložitelné)

Kartáček na zuby a zubní pasta (doporučujeme, obzvláště pokud strávíte venku více dní)

 

Oděv:

Pevná obuv

Ponožky 3x

Kalhoty

Podvlíkačky

Trenýrky

Triko 2x

Lehké termo

Těžké termo

Bunda

Čepice

Rukavice

 

Postupně si jednotlivé části výbavy a oděvů probereme více dopodrobna.

V případě, že znáte někoho, od koho byste si některý materiál na první výšlap a přenocování mohli půjčit a trochu si ho ozkoušet, než si něco pořídíte, určitě toho využijte. A pokud je navíc v této oblasti zkušenější než vy samy, poproste ho, jestli by nešel tábořit s vámi. Může vám v mnoha věcech poradit, obzvláště v době, kdy nám počasí příliš nepřeje. V případě, že nikoho takového neznáte, začínejte pomalu, raději jen jednou nocí s nějakým vhodným parťákem.

To bylo z dnešního úvodního dílu o táboření vše. Příště se koukneme rovnou na to, jak vybrat dobrou plachtu. Pokud máte nějaké fotky z táboření a chcete se pochlubit, jak vám to jde, označte je #TACTICOOLNA, ať se mohou podívat i ostatní.

 

 

 

 

Napsat komentář