Menu Zavřeno

Jak vybrat střelecké, taktické či EDC brýle a čím se při výběru řídit.

I když ještě nežijeme v ideálním světě používání ochranných pomůcek, tak nošení ochranných brýlí je čím dál tím rozšířenější a na českých střelnicích již častěji vidíte střelce s brýlemi než bez brýlí. Podobná situace je i v ozbrojených složkách. Bohužel zde je stále nošení ochranných brýlí spíše o osobním přístupu a investici jednotlivce, než o systémovém vystrojení ze strany zaměstnavatelů. Díky tomu můžete vidět bojovníky ve výcvikových prostorech s ochrannými brýlemi ze supermarketu vedle frajerů nosících brýle renomovaných světových značek. Další zajímavý jev je výcvikář s igelitkou brýlí, které vydá pouze na střelnici a po střelbách je zase odebere (zde je třeba říci, že např. AČR má ve výstrojní normě vojáka VZP i AZ brýle sluneční a brýle ochranné, bohužel papír je jiný než realita).

Srovnání ochranných (v předu) a stylových brýlí

O tom, že používání ochranných brýlí je například pro vojáky téměř nezbytné, vypovídá i statistika US Army, která v roce 2006 zavedla program APEL (Authorized Protective Eyewear List). APEL je reakcí na statistiky z bojových misí, které uvádějí, že 10% zranění na bojišti zahrnuje i poškození očí. Seznam Apel obsahuje brýle renomovaných výrobců, které krom civilních amerických norem prošli ještě schvalovacím procesem US Army. Pro nás, jako uživatele ochranných brýlí, je zajímavý fakt, že v seznamu jsou povolená pouze čirá, nebo jednoduše zatmavená skla. Zapovězené jsou v APELu například barevná skla a to z důvodů možného skreslení barevného spektra.

Teď se již dostáváme k samotnému výběru ochranných brýlí. Zatím co běžný voják US Army dostane na výběr ze seznamu APEL a jiné brýle jsou pro něj tabu, našinec má daleko širší možnosti, jak cenové tak i funkční. Nadruhou stranu v případě, že si vybíráte brýle například na služební výlet do Afganistánu, tak vám norma Apel může pomoci s rychlým výběrem.

Podle čeho brýle vybrat?

Pohodlí a ergonomie

První kritérium je samozřejmě ochrana očí. To znamená, že zorníky by měly co nejlépe chránit oči. Mezi obličejem a brýlemi by měl být co nejmenší prostor tak, abyste zabránili vniku nežádoucích předmětů či kapalin do oka. Z vlastní zkušenosti vím, že pod špatně padnoucí brýle dobře zajede stéblo trávy a může bolestivě skončit zalomené pod víčkem. Zde však pozor, pokud brýle budou v kontaktu s obličejem a nebudou mít možnost přirozeně větrat, může poté docházet k nežádoucímu mlžení a nepomůže vám ani špičková nemlživá úprava.

Ochrané brýle (nahoře) vždy dobře kopírují obličej

Při výběru zorníků u taktických brýlí se zaměřte i na to, aby vám zorníky dovolovaly stejný pozorovací úhel oka, jako kdybyste brýle neměli nasazené. Periferní pohled pro vás může být v krizové situaci klíčový, tak tuto vlastnost brýlí nezanedbejte.

Brýle musí dobře sedět, o tom žádná. V případě že vám brýle nebudou sedět a budou pro vás nepohodlné, budete se snažit je sundávat a dělat si pohodlí. Zde platí poučka, že i ty nejlepší balistické brýle, které nemáte nasazené, jsou vám k ničemu. Při zkoušení vás tedy bude zajímat, zda vás brýle netlačí. Většinou je diskomfort v oblasti nosu, nebo vás tlačí nožičky. V tom případě je třeba se poohlédnout po větších brýlích. Dalším problémem může být i větší velikost či nevhodně zvolený tvar, takže brýle mohou z hlavy sklouzávat. Zde doporučujeme při zkoušce brýlí zahýbat hlavou a třeba si zaskákat. V případě že brýle zůstanou na svém místě, tak je vše OK. Když potřebujete brýle pro použití se sluchátky, jistě vám budou vyhovovat ploché nožičky, které oceníte především po delší době pod sluchátky.

V pravo tenké nožičky pro použití se sluchátky, v levo nožičky délkově stavitelné

Ochrana proti letícím předmětům

Asi nejdůležitější pro nás střelce, vojáky či policisty je ochrana proti rychle letícím fragmentům střel, nebo malých projektilů.

Zde jsem zastáncem rčení lepší něco než nic, ale kupuj to nejlepší na co máš. Pro běžného střelce hobíka, který vyrazí občas provětrat svou pušku na 100m střelnici asi budou stačit levnější skla s nižší normou, pokud však máte potřebu drtit hardoxové gongy na méně než 50m a nebo vás čeká výlet se zbraní do zahraničí, nešetřete a hlavně čtěte normy!

V případě že nemáte čas a chcete rychle nakoupit, tak koukněte na již zmíněný seznam APEL a věřte US Army. V případě že chcete brýle, které umí i něco více, určitě vybírejte z brýlí, které splňují některou z těchto norem:

Buď civilní Americké ANSI Z87.1+, evropské EN166, 169, 170 a 172 (případně český formát ČSN EN 172) nebo vojenskou MIL-PRF-32432A, MIL-PRF-31013

 Ochrana dle EN (ČSN)

Dané písmeno označuje ochranu a naleznete jej v popisu brýlí a na zorníku

  • S – brýle se zvýšenu pevností

vydrží odolat 22 mm ocelové kuličce o hmotnosti 43 g dopadající na čočku z výšky 0,38 m 

  • F – brýle s ochranou proti nízké nárazové energií

vydrží 6 mm ocelovou kouli o hmotnosti 0,86 g a rychlosti nejméně 45 m/s

  • B – brýle s ochranou proti střední nárazové energii

musí být schopny chránit před ocelovou koulí o tloušťce 6 mm 0,86 g při rychlosti nárazu 120 m/s

  • A – brýle s ochranou proti vysoké nárazové energii

  musí být schopny chránit před ocelovou kuličkou o průměru 6 mm 0,86 g při nárazové rychlosti 190 m/s.

Brýle uvex značené normou EN 166
Značení zorníku ochranných brýlí Uvex

Norma ANSI- Americký úřad pro standardy ANSI Z87.1+

Norma ANSI Z87+ musí být značená na zorníku či rámu brýlí.

ANSI má tři faktory testování

  1. Odolnost proti dopadu velkého tělesa.

 Při testu kdy je na brýle spuštěno závaží 0,5kg z výšky 130cm se nesmí od skel oddělit žádná částečkaOdolnost proti dopadu při vysoké rychlosti.2.

2. Odolá kuličce o velikosti 0,63cm   letící rychlostí 45,7km/h

3. Odolnost proti penetraci

Sklo odolá jehle o váze 44,2gramů spuštěné z výšky 127cm

Značení brýlí GATORZ normou ANZI Z87+
Značení brýlí Edge Legend normou Ansi Z87+

Americký vojenský standard (MIL-PRF-31013)

Brýle, které splňují tuto normu, jsou testovány pomocí projektilu T-37 (tupí válec)

Brýle musí udržet projektil ráže .15 (3,8mm) o váze 5,85 grainu (0,37g) letící rychlostí 198m/s a

A zde se opět dostáváme k APEL. Brýle na tomto seznamu tuto normu musí splnit.

Metody testování u všech norem jsou podobné, obecně platí, že brýle při nárazu tělesa nesmí prasknout a nesmí se z nich oddělit fragmenty směrem ke zraku uživatele.

Barevnost skel

Nejběžnější skla jsou buď čirá, nebo kouřově šedá. Dále výrobci nabízí nejčastěji žlutá, oranžová a růžová.

Každý výrobce má svůj vývoj. Obecně platí, že žlutá, růžová i oranžová zvýrazňují a hodí se třeba na sport, ale nejsou vhodné pro běžné nošení. Někteří výrobci pak míchají barvy, například hnědou a oranžovou a staví čočky, které lehce zvýrazňují a přitom potlačují sluneční záření.

Žlutá skla padělaných brýlí ESS značené normou Ansi Z87 – falešně

Pro běžné nošení ve sluneční dny doporučujeme kouřově šedá skla, lépe šedo zelená, jejichž kořeny sahají do druhé světové války. Šedozelené G-15 byly vyvinuty u značky Ray-ban přímo pro piloty RAF.  Tato barva při delším používání snižuje únavu, nejlépe přenáší barevný obraz a zajišťuje nejpříjemnější kontrast.

U skel všech barev se zaměřte na světlo propustnost čočky. Tu výrobci uvádí v procentech tak, že je značeno kolik světla skla propustí. U čirých skel bývá hodnota kolem 90%. U kouřových se pak dostáváme třeba i na 10%. Zde je potřeba zvážit kam s brýlemi budete chodit. V případě že vás čeká mise na sněhu, budete jistě chtít nízkou propustnost, v případě že však sloužíte jako pochůzkář PČR volte spíše světlejší brýle, které vám pomohou při přechodech stínů a nižší intenzitě slunce.

U slunečních brýlí se ještě uvádí kategorie 0-4 kdy 0 je nejsvětlejší a 4 nejtmavší zorník. Pro zajímavost se zorníky č.4 je zakázáno řídit.

UV filtr

Jedná se o důležitou funkci a je dobré že na něj myslí veškeré normy. UV filtr nemá žádnou spojitost s tmavostí brýlí. Ochranu před UV poskytují i čiré brýle. To znamená, že přes čočku neprojde žádné záření, které má kratší vlnovou délku než uvedených 400 nm. Nebezpečné UV-C, UV-B a částečně i UV-A záření je tedy pohlceno materiálem čočky. Tuto vlastnost má převážná většina plastových materiálů automaticky. Je však nutno říci že především u brýlí s tenkými skly, může být problém v tom, že čočka UV záření nasměruje směrem k oku. Jelikož je oko, v tmavých sklech více otevřené, vystavuje se tak vyššímu riziku.

Na co se dál zaměřit?

 Níže uvedené problémy řeší například ANSI Z87.1 a samozřejmě APEL, který vyžaduje špičková skla.

Prizmatická síla

 Ukazuje posun objektu při nasazení brýlí vlivem lomu světla. Můžete jednoduše vyzkoušet tak, že se zadíváte na objekt a přitom nasadíte brýle. Čím méně se pohne, tím samozřejmě lépe.

Lom světla

Dejte si pozor, aby vaše brýle nezvětšovaly či nezmenšovaly, toto bývá problém u levnějších brýlí.

Astigmatismus

Vzniká tak, že brýle oddělují paprsky světla a vy tak můžete vidět některé obrazce rozmazaně. Například tečku na kolimátoru.

Rozlišení nebo ostrost

Čím kvalitnější brýle máte, tím ostřejší je jejich obraz. V případě že budete mít tři čáry nakreslené vedle sebe, tak čím dále jste od nich, tím více vám splývají v jednu. U méně ostrých brýlí tento jev zaznamenáte dříve.

Speciální funkce.

Polarizace

Díky speciálnímu filtru pohlcuje odlesky například od vody či skel. Toto se výborně hodí například pro řízení motorového vozidla. Když budete policista, budete si užívat, jak krásně uvidíte do interiérů všech vozidel. Při bojovém nasazení vás to však může znevýhodnit, jelikož odlesk od skla automobilu či dalekohledu je častou příčinou demaskování protivníka.

Spy Optic HD plus polarizační šedo zelené
Edge Legend šedé Ansi Z.87

Fotochromatické  (samo zabarvující čočky)

Díky speciálnímu povlaku brýle mění zabarvení dle intenzity světla. To znamená, že ve chvíli kdy vysvitne slunce, vaše brýle ztmavnou a při přechodu do stínu zase zesvětlají.

Ztmavnutí trvá obvykle v řádech sekund, na druhou stranu, zesvětlání skel někam na 85% propustnosti může trvat i několik minut. Některé starší technologie navíc jsou náchylné k venkovní teplotě, takže za vyšších teplot tmavnou méně než za nižších. Největší nevýhodou fotochromatických brýlí je to, že intenzitu ztmavení má za následek množství dopadajícího UV záření a ne množství světla. Takže můžete mít i za relativního šera velmi ztmavené brýle, což je při taktické situaci či ve službě nežádoucí. Na druhou stranu pro běžné EDC nošení a občasnou návštěvu střelnice se jedná o zajímavou funkci.

Srovnání zorníků s rámem GATORZ Magnum Inferno (fotochromatická) a bez rámu SW Magnum lehce kouřová

Nemlživá úprava

Většinou funguje tak, že speciální potah vně čoček při mlžení brýlí neutralizuje krupičku a brýle jsou pouze mokré, ale vidíte přes ně. Toto jistě oceníte především v chladnějších a vlhčích měsících.

Výměnná skla

Výborné řešení pro služební použití a možnost použití ideálních zorníků pro každou situaci. Toto řešení šetří peníze při nutnosti měnit poškozené zorníky a také místo v batohu, kdy vám na troje skla stále stačí jeden obal.

Možnost dioptrické vložky

Většina renomovaných výrobců nabízí model balistických brýlí, s možností vložení individuální dioptrické vložky.

Další možné funkce

Stálost při změně teplot, odolnost proti ohni, ochrana proti laserovým zařízením, nevodivost, odolnost proti chemikáliím a soli, odolnost proti mechanickému poškrábání čoček, nekorozivní úprava kloubů a třeba i kvalitní a pevný obal. Doporučujeme vám vybírat takové modely, kde ve složeném stavu brýlí nedochází ke styku nožiček se zorníky.

Pár tipů pro dlouhou životnost

Správné uložení brýlí v krabičce je v sáčku.
  • Brýle, které nenosíte, uchovávejte vždy v pytlíku z mikrovlákna a  pevném obalu.
  • Nikdy neleštěte zaprášené brýle hadrem! (před leštěním omyjte vodou)
  • Brýle myjte ve vlažné vodě s kapkou saponátu (vyvarujte se prostředkům šetrným pro pokožku, které obsahují oleje)
  • Zorníky leštěte hadříkem z mikrovlákna či bavlny.
  • K údržbě brýlí nepoužívejte vlhčené ubrousky.

Napsat komentář