Menu Zavřeno

Dobrá ponožka je základ! Ale jak ji najít?

Jelikož se náš magazín specializuje především na military a outdoor aktivity, budeme se v článku zabývat především ponožkami pro různě náročnou „pěší turistiku“ a služební použití. Z našich zkušeností víme, že každý, kdo se trochu více pohybuje v terénu, by měl zvážit nákup jednoho či dvou párů.

Trh je doslova přesycen nejrůznějšími ponožkami, at už zcela obyčejnými, tak i těmi speciálními, které se navíc liší různým složením, konstrukcí, délkou či jen barvou. Najít opravdu výkonnou ponožku, může být pro zákazníka velký problém.

Ukázka několika funkčních ponožek. První dva modely zleva jsou zařazené do výstroje AČR. Nutno však říct, že jsou v různé kvalitě.

Co je třeba vzít v potaz?

Než začnete hledat, musíte si říct, zda opravdu potřebujete turistickou ponožku. Většina ponožek je totiž navržena na konkrétní aktivitu, takže když budete plánovat například běh, bude váš výběr namířen někam na tenké, prodyšné ponožky nižšího střihu.

Pro turistiku budete však vyžadovat ponožky hutnější, prodyšné a pohodlné. Ponožky pro turistiku by měly být vysoké, a v případě že nosíte služební obuv ještě o kousek vyšší, aby přesahovaly lem obuvi. I při použití nízkých bot vám například při průchodu vysokou trávou lépe poslouží ponožky s vyšším lýtkem.  Ohrnout se dají kdykoliv. Poslední věcí, kterou budete řešit, je hmotnost ponožky, která většinou naznačuje její hřejivost. Tepelný komfort ponožky však vždy ještě závisí na subjektivním pocitu uživatele. Také musíme vzít vpotaz samotnou konstrukci boty. Jinak se budou ponožky chovat v prodyšné botě bez membrány a jinak v těžké membránové kanadě.

Srovnání výšek různých modelů ponožek:

Materiály

Při výběru turistické ponožky hledejte vlnu a nebo syntetické materiály. Vyhýbejte se bavlně, která po namočení přestává izolovat.

Materiál ponožky je klíčem k její prodyšnosti, pohodlí a termoregulaci. Správný materiál udrží vaší nohu v teple, i když je ponožka vlhká.

Zde je dobrou volbou vlna (např. vlna z Merino ovce) nebo syntetické vlákno (polypropylen, akryl, polyamid atd). Takže pokud si například namočíte nohu ve studeném potoce, vlna a syntetické mateiály dokáží odvést přebytečnou vlhkost od pokožky nohy a zároveň zachovají tepelný komfort.

Ve vašem výběru se vyhněte především bavlně. A to obzvláště, pokud se chystáte na delší pobyt venku v chladném počasí. Je třeba si uvědomit, že vlhká bavlna neizoluje a neodvádí vlhkost od pokožky. Na druhou stranu v teplém prostředí rychle vysychá. Při běžném nošení doma u televize vám jistě poskytne chtěný komfort, ale v segmentu zátěžových ponožek je již překonaná, i když se díky své trvanlivosti a ceně stále využívá.

U ponožek se vždy ještě ujistěte, že obsahují pružná vlákna jako Spandex, Elastan a jiné. Díky těmto elastickým vláknům vám bude ponožka dobře sedět a zůstane i při pohybu na svém místě.

Samotný materiál je jedna věc, druhou věcí je samotný um výrobce. Ten musí být natolik schopný a zkušený, aby dokázal jednotlivé materiály nejenom dobře nakombinovat, aby ve finále plnily požadovanou funkci, ale vše i správně a kvalitně utkat. Některé tkaniny jsou navrženy tak, aby co nejrychleji odvedly vlhkost od vaší nohy, zatímco jiné mají nohu udržet v teple. Výkonná outdoorová ponožka je pak kompromisem všech parametrů a tak trochu dílem alchymie. Níže si popíšeme některé z nejrozšířenějších materiálů.

Detail úpletu funkční ponožky. Na první pohled je vidět zeslabení nártu a kanálky pro odvod vlhkosti.

Merino vlna

Je jeden z nejpohodlnějších a nejprodyšnějších materiálů. Navíc oproti jiným vlnám má výrazně nižší hmostnost. Merino vlna nekouše, je poměrně trvanlivá a má naprosto vynikající termoregulační efekt, tzn, že vás udrží v teple. U tohoto materiálu se dá říci, že čím těžší ponožka bude, tím vám bude tepleji. Právě pro tyto vlastnosti je merino součástí směsi těch nejlepších turistických ponožek.

Polyester

Je syntetické vlákno vyvinuté tak, aby poskytovalo řadu výhod. Jeho vlákna jsou trochu odolnější než vlákna organická, díky čemuž výrobek lépe drží tvar. Polyester a syntetická vlákna obecně vysychají rychleji než organická, jako třeba vlna. Pokud bude ponožka čistě z polyesteru, jistě bude dříve suchá, ale daleko méně teplá než ponožka z Merina.

Polypropylen

Je podobný polyesteru tím, že jde o polymerní vlákno. Oproti polyesteru je trvanlivější a hlavně daleko méně váže vodu. Často se právě díky této své vlastnosti používá ve směsi v kombinaci s Merino vlnou, jelikož odvede vodu od pokožky do další vrstvy ponožky a uživatel má pocit suchých nohou.

Polyamid

Je další zástupce syntetických vláken. Má tendence lehce přijímat vlhkost, ale díky své pružnosti a výborné odolnosti se u ponožek používá pro zesílení zátěžových částí.

Výše jsme si vypsali nejčastěji používané materiály u outdoorových ponožek, které se pravidelně vyskytují na špici nezávislých zahraničních testů. Samozřejmě se můžeme setkat i s dalšími vlákny, jako je např. elastan, akryl, hedvábí a nebo značkami jako třeba Coolmax, Lycra atd.

Výběr střihu a pohodlí

Základem úspěchu je volba správné velikosti. Velká ponožka se vám totiž bude shrnovat v obuvi a malá vám pro změnu sevře nohu, což je nepohodlné a omezuje to správné proudění krve. Ideální velikost vám na noze dobře drží a přitom neomezuje v pohybu. Dobré je také věnovat pozornost hornímu lemu ponožky, který je většinou elastický. V případě, že není lem dost široký, může nepříjemně řezat do lýtka. Jeho ideální šířka je kolem 4 cm. Délka ponožky je přiměřená účelu cesty, typu terénu a klimatu, ve kterém se budete pohybovat. Osobně však radím pro univerzální ponožku střední váhy výšku aspoň 20cm. Při výběru ponožek není naškodu objednat z internetového obchodu více různých párů a vyzkoušet. Sami pak zjistíte, které vám nejlépe padnou. Také je nutné počítat s vyšší cenou, která se u kvalitních ponožek pohybuje v řádu několika stovek korun. Ale přece jen, takovou věc většinou nekupujete jen na jeden víkend.

 

Údržba

Většina z těch, co na nohách tráví více času, nakonec stejně sáhnou po nějaké té ponožce ze směsi Merino vlny. Je však dobré mít na paměti, že tyto materiály vyžadují jemné praní nejlépe ruční a obzvláště nemají rádi vysoké teploty či dokonce sušičky.

Závěrem

Špičkové ponožky vám udělají výbornou službu a to především v kombinaci bot s membránou. I na delší tůru si vystačíte s dvěma páry pořádných ponožek a kolikrát se během dne ani přezouvat nepotřebujete, i když obměna ponožek je standardem u každého cestovatele. V případě, že používáte ponožky ve službě a nosíte je v terénu 24 hodin denně, je dobré ponožky střídat a to i když nemáte úplně pocit, že už je to nutné. Především ve vlhčí dny, kdy už membrána nemá kam odvádět vlhkost. Pravidelným měněním ponožek totiž i pomáháte vysoušet botu. Zde je stále dobrý zvyk ponožky sušit přes noc ve spacáku, či přes den třeba v náprsní kapse u bundy. Prakticky jde však vždy o subjektivní pocit každého z nás a tyto návyky leckdy získáte až dlouhodobou praxí.

 

 

Napsat komentář